Çoğu kişi vücutları için çeşitli amaçlar ile korse kullanmaktadır. Neticesinde vücudun çok daha düzgün ve dik olmasını sağlayan korselerin doğru seçimi oldukça önem teşkil etmektedir. Peki vücut şekline göre korse seçimi nasıl yapılmalıdır? Hangi kriterler ön plana alınmalıdır? Bu gibi sorular, korse kullanmak isteyen ya da kullanan kişilerin cevabını aradığı soruların başında gelmektedir.

Bilindiği üzere her insanın vücut ölçüleri ve yapısı farklıdır. Özellikle de kadınlar gündelik yaşamlarında giymiş oldukları kıyafetleri daha iyi taşıyabilmek için korse kullanımına çok daha büyük bir ilgi göstermektedirler. Kimi kadının beli ince iken; kimi kadının kalça ve göğüs ölçüleri daha fazladır. Bu bağlamda vücut ölçülerinizi bilerek korse seçiminde bulunmanız, sizlere pek çok noktada avantaj sağlayacaktır.

Hangi Vücut Tipi Hangi Korseyi Kullanmalı

Kum Saati Vücut Tipi: Bu vücut şekli, en ideal beden yapısıdır. Ancak buna rağmen, tercih ettikleri kıyafetle bağlı olarak yine de çoğu zaman korse giyme ihtiyacı duyan bu vücut tipine sahip olan kişilerin korse seçimi yaparken dikkat etmesi gereken nokta kıvrımını daha çok ortaya çıkaran özelliğe sahip korseleri tercih etmeleridir. Örneğin lte control özelliğindeki bel korseleri, vücut üzerinde hafif baskı oluştururlar ve bu nedenle de günlük kullanıma son derece uygundur. Bu tip korseler belinizi sarmakla birlikte latex thermal zone özelliği sayesinde de göbek kısmını düzleştirmektedir.

Koni Vücut Tipi: Bu vücut tipinde kalça ve göğüs kısmı, kum saati vücut tipine kıyasla daha düz bir görünümdedir. Bu vücut tipinde elde edilmeye çalışılan görünüm; üst ve alt bedendeki orantının ön plana çıkarılmasıdır. Koni vücut tipine sahip olan kadınların medium control özelliğine sahip elbise korseleri tercih etmeleri önerilmektedir. Bu özellikteki korseler vücudun orantılı biçimde görünmesini sağlayıp, bel ve göbek bölgesinde etki gösteren korse modelleridir.

Elma Vücut Tipi: Bu vücut tipinde; bel ve basen bölgesinde yoğunlaşan kilo fazlası gözlenir. Bu sebeple dual kontrol özellikli elbise korseler tercih edilerek, problemli bölgenin bütünlük içerisinde form kazanması sağlanabilir.

Armut Vücut Tipi: Bu vücut tipinde, üst beden ölçüleri gayet normalken, basen bölgesinde fazlalıklar göze çarpar. Bu sebeple firm control özelliği bulunan elbise ve şort formundaki korseler tercih edilmelidir. Böylelikle; alt bedendeki fazlalıklar daha az görünürken, bel inceliğinin vurgulanması sağlanır.

Sütun Vücut Tipi: Bu vücut şekli genellikle sporla ilgilenen kadınların sahip olduğu bir beden yapısıdır ve vücut hatları genelde belirsizdir. Bu sebeple en uygun korseler fırm kontrol özelliği de sağlayan atlet ve şort korseler olacaktır. Bu sayede bel oyuntusu kazandırılırken, göbek bölgesinde olabilen fazlalıklar da kamufle edilir.