Sezaryen ve Doğum Sonrası Korse Kullanımı

Manevi olarak en kutsal dönemlerden biri olan hamilelik süreci, fiziki açıdan ele alındığında son derece problemli bir dönemdir. Beden yapısında pek çok değişikliğe neden olan hamilelik süreci boyunca alınan kiloların verilebilmesi de oldukça uzun bir dönemi kapsamaktadır. Bu sebeple yeni doğum yapmış olan pek çok kadın, eski beden ölçülerine geri dönene dek korse kullanımına başvurmaktadır. Bu sayede, bilhassa karın bölgesinde yoğunlaşan problemleri toparlayıp sıkılaştırarak, çok daha formda bir görünüm elde edebilmektelerdir.

Doğumdan Ne Kadar Sonra Korse Kullanılabilir?

Doğumdan sonra korse kullanımı konusunda göz önünde bulundurulması gerektiren iki unsur bulunmaktadır. Bu noktada korse kullanmaya başlayabilmek için öncelikli olarak doktor onayı almanız gerekmektedir.

İkinci nokta ise doktor onayı ile de doğrudan bağlantı halinde olan doğum türünüzdür. Korse kullanımı için gerekli olan zaman dilimi, doğumun normal ya da sezaryen olmasına göre değişkenlik göstermektedir. Normal doğumlarda beden yapısı ve cilt yüzeyi çok daha kısa sürede toparlanırken; sezaryen doğumda dikişlerin bulunması sebebiyle bu süreç çok daha uzun olmaktadır.

Normal Doğumdan Sonra Korse Kullanım

Doğum sırasında cerrahi bir işlem uygulanmaması sebebiyle, normal doğum yapan kadınlar doğumdan iki gün kadar sonra, doktor onayı da almak kaydı ile korse kullanmaya başlayabilirler. Bu süreçte tercih ettikleri korseler nefes alan dokuda ve şu anki vücut ölçülerine uygun şekilde olmalıdır.

Sezaryen Doğumdan Sonra Korse Kullanımı

Doğum sırasında cerrahi işlem uygulanması ve dolayısıyla vücutta dikişlerin bulunuyor olması sebebiyle, sezaryen doğum yapan kadınların korse kullanımı için beklemeleri geren süre daha uzundur. Çünkü korselerin sağladığı sıkıştırma etkisi, dikişlerin bulunduğu cilt yüzeyinde baskı oluşturarak tahribata, kanamaya ve de enfeksiyona sebep olabilmektedir.

Bu nedenle sezaryen doğum yapan kadınlar korse kullanmadan önce dikişlerinin tamamen iyileşmesini beklemeli ve ardından doktor onayı almalıdırlar. Bu süreç bünyeden bünyeye farklılık gösterebilmekle birlikte ortalama olarak 3 ila 4 hafta arasındadır. Dikişler iyileştikten sonra, hamilelik sürecinde alınan kilolara bağlı olarak, mevcut vücut ölçüleriyle örtüşen bedende korse seçilmeli ve kumaş dokusunun kalitesine hassasiyet gösterilmelidir.