Korseler, normal bir kıyafete ya da giysiye benzemeksizin vücuda şekil veren ve çoğu zaman da vücudun dik durmasını sağlamak amacıyla kullanılmakta olan bir üründür. Korse kullanan kişilerin çoğu “korse bakımı ve temizliği nasıl yapılır?” sorusunu sormaktadır. Nitekim vücuda sıkılık ve form vermesi amacıyla uzun süreler boyunca korse kullanan kişilerin bu soruya yanıt araması oldukça doğaldır. Çünkü korselerin doğru şekilde temizlemesi durumunda, ürün deformasyona uğrayacak ve kullanım amacını yitirecektir.

Korse Temizliğinin Püf Noktaları

Korse kullanan kişilerin temizlik konusunda nasıl bir yol izlemesi gerektiği oldukça önemli bir konudur. Buna göre korseler herhangi bir kumaş parçası olmadıkları için temizlenmeleri sırasında çamaşır ya da kurutma makinesinin kullanılması tavsiye edilmemektedir. Bu sebeple en uygun yöntem, kuru temizlemedir. Fakat kuru temizlemeye verebilme imkânınız yoksa, işte korse temizliği için başvuracağınız yollar:

  • Korsenin zemine düz olacak biçimde yerleştirilerek, hafif nemli bir bez tarafından silinmesi. Ardından ise kurumasının beklenmesi.
  • Bebek mendili kullanarak korsenin temizlenmesi. Yeni doğan bebekler için kullanılmakta olan mendilleri korse temizliğinde kullanabilirsiniz.
  • Votka ve su karışımı da korse temizliği için yeterli olacaktır.

Korse Bakımının Püf Noktaları

Korse temizliği kadar korse bakımı da son derece önemlidir. Bahsettiğimiz üzere korsenin çeşitli amaçlarla uzun süre kullanılması ile birlikte insanlar korseye karşı daha farklı bakış açısıyla bakmakta ve neticesinde de bakımlarını en iyi biçimde yaparak, kullanım ömürlerini uzatmayı amaçlamaktadırlar.

Korse bakımının ilk noktası korse seçiminin kullanım alanına ve vücut tipine uygun olarak tercih edilmesidir. Bunun dışında korsenin kullanıldıktan sonra en az bir gün boyunca havalandırılması, birkaç kullanımın ardından mutlaka temizlenmesi ve maksimum 8 saatten fazla giyilmemesi gerekmektedir. Spor aktiviteleri sırasında da kesinlikle giyilmemeleri gerekirken, yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi çamaşır makinesinde yıkanmaktan da kaçınılmalıdır. Bu noktalara dikkat edilmesi halinde korsenizi uzun süreler boyunca kullanabilir ve en üst düzeyde verimi alırsınız.

Ayrıca korse bakımının belirli sıklıkta ve doğru şekilde yapılıyor olması, sağlığınız açısından da son derece önemlidir. Aksi halde; cildiniz tahriş olabilir ve çeşitli alerjik reaksiyonlarla karşılaşabilirsiniz.