Formda ve kusursuz bir görünümün kapılarını aralayan korseler, özel günlerde abiye ve takım elbiselerle birlikte kullanıldıkları kadar gündelik hayatta da kendilerine yer bulmaktalar... Bu nedenle gün içerisinde kullanım süreleri oldukça uzun saatleri bulan korselerin, toparlayıcı etkisi kadar sağladığı konfor ve hareket kabiliyeti de büyük bir önem teşkil etmektedir. Fakat korselerin kullanım kolaylığı yalnızca modeli ile bağlantılı olan bir konu değildir. Bu noktada tercih edilen korsenin, beden ölçüleri ile örtüşen ve de vücut tipi ile uyum sağlayan bir formda olması gerekmektedir.

Hangi Korsenin Daha Kullanışlı Olduğuna Nasıl Karar Verilir?

1-Antibakteriyel Özelliği: Her koşulda ilk öncelik olan hijyen konusu, korse tercihinde de ilk sırada yer almaktadır. Uzun saatler boyunca vücudu saran bu giysiler; çeşitli mikroorganizma ve bakterilerin üremesi için son derece davetkarlardır. Bu nedenle kumaş yapılarında kesinlikle anti-bakteriyel özellik bulunması gerekmektedir.

2-Hipoalerjenik Özelliği: Cilt yüzeyi son derece hassas bir dokudur. Korselerin uzun kullanım süreleri sebebiyle cilt dokusunda tahribata ve alerjiye neden olmaması için hipoalerjenik özelliği taşıyor olması gerekmektedir.

3-Kumaş Yapısı: Korse seçiminde en önemli noktalardan biri, üretildikleri kumaşlardır. Korseler; yapılarında naylon materyal içermemeli, hava sirkülasyonuna imkân tanımalı ve elastan forma sahip olmalıdırlar.

Korse Seçiminde Neye Dikkat Edilmeli?

Yukarıda bahsedilen kritik noktaların dışında, korselerin kullanım rahatlığı sağlaması; vücut tipine ve ölçülerine uygun şekilde tercih edilmeleri ile de doğru orantılıdır. Örneğin kilo fazlaları karın ve üst bacak bölgelerinde yoğunlaşıyorsa, yalnızca bel korsesi kullanmak; istenilen etki ve görünümün sağlanabilmesi açısından yeterli olmayacaktır. Bu nedenle korse tercihi sırasında, problemli bölgeler doğru şekilde tespit edilmeli ve bu doğrultuda seçim yapılmalıdır.

Korse Çeşitleri ve Kullanım Bölgeleri

  • Slip Korseler: Karın ve bel bölgesi.
  • Boxer Korseler: Karın ve bel bölgesi.
  • Şort Korseler: Bel, basen, karın ve üst bacak bölgesi.
  • Etek Korseler: Bel ve basen bölgesi.
  • Elbise Korseler: Bel, basen, karın ve göğüs bölgesi.
  • Tam Korseler: Bel, basen, karın, üst bacak ve göğüs bölgesi.
  • Atlet Korseler: Bel, karın ve göğüs bölgesi.
  • Bel Korseleri: Bel bölgesi.